HISZPANIA
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de Espana, gal. Reino de Espana, kat. Regne d'Espanya, arag. Reino d'Espana, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d'Espanha, ast. Reinu d'Espana) największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalia, na południu z należacym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francja i Andora. W skład Hiszpanii wchodza także Baleary na Morzu Sródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne (hiszp.: plazas de soberanía), w skład których wchodza dwie hiszpańskie posiadłosci w Afryce Północnej, Ceuta i Melilla, oraz liczne niezamieszkane wyspy po sródziemnomorskiej stronie Ciesniny Gibraltarskiej, takie jak enklawy będace częsciami prowincji Kadyks i Malaga: Chafaryny, Alborán czy Perejil. Do Hiszpanii, a dokładniej do Katalonii, należy także otoczone przez terytorium francuskie miasteczko Llívia. Najdalej wysuniętym na północ punktem kraju jest przyladek Estaca de Bares w Galicii, na południe > Punta Saltos na kanaryjskiej wyspie Hierro, na wschodzie > Punta Esperó na Minorce.
Ustrój polityczny Hiszpanii
Hiszpania jest dziedziczna monarchia parlamentarna.
Królem jest Jan Karol z dynastii Burbonów.
Wstapił na tron w 1975 roku po smierci generała Francisco Franco. Król, mimo iż cieszy się ogromnym autorytetem w społeczeństwie (nawet wsród komunistów), zwłaszcza po usmierzeniu próby zamachu stanu 23 lutego 1981, nie ma w swych rękach żadnej realnej władzy. Mianuje szefa rzadu, który zawsze wywodzi się ze zwycięskiego ugrupowania. W wyjatkowych sytuacjach może wygłaszać orędzia do narodu. Jest również najwyższym dowódca wojska.
Władza ustawodawcza jest zapewniona przez parlament, ktory jest dwuizbowy, sad lub Zgromadzenie Narodowe, składa się z Kongresu Deputowanych (Congreso de Diputados) z 350 członków, wybieranego w wyborach powszechnych na okres 4 lat i Senatu, składajacego się z 259 członków, z których 208 jest bezposrednio wybieranych przez ludzi i 51 mianowanych przez regionalne legislatury, na okres również 4 lat.
Premierem Hiszpanii jest od 2004 socjalista José Luis Rodríguez Zapatero. Natomiast María Teresa Fernández de la Vega jest obecna, a zarazem pierwsza kobieta wicepremierem Hiszpanii.
|