Hiszpania jest położona w Europie Zachodniej, zajmuje większa częsć Półwyspu Iberyjskiego i poza nim dwa archipelagi (Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku i Baleary na Morzu Sródziemnym), a także dwa miasta (Ceuta i Melilla, na północy Afryki, oprócz wielu mniejszych wysp na tym obszarze i w pobliżu Półwyspu).

Cała jej powierzchnia zajmuje 504 750 km2:

* lad: 499 542 km2;
* woda: 5 240 km2.




GÓRY
Hiszpania jest krajem wyżynno-górskim (około 90 proc. obszaru zajmuja wyżyny i góry). Centralna czesć kraju zajmuje wyżyna zwana Meseta Iberyjska, która wznosi się srednio do 600 m n.p.m. Góry Kastylijskie dziela ja (najwyższy szczyt Almanzor 2592 m n.p.m.) na dwie częsci: Stara i Nowa Kastylię. Mesetę otaczaja góry: od północy Góry Kantabryjskie z najwyższym szczytem Torre de Cerredo (2648 m n.p.m.), od północnego wschodu Góry Iberyjskie z kulminacja Moncayo (2313 m n.p.m.). Na granicy z Francja rozposcieraja się niedostępne Pireneje z kulminacja Aneto (3404 m n.p.m.), które wraz z Górami Iberyjskimi i niższymi Górami Katalońskimi otaczaja nizinna Kotlinę Aragońska.


GLEBY


Pokrywa glebowa Hiszpanii jest bardzo zróżnicowana. Północne obszary pokryte sa glebami brunatnymi, a w Górach Kantabryjskich, występuje kompleks gleb bielicowych o niewykształconym profilu. W wielu miejscach Galicji (zwłaszcza w dorzeczu górnego Minho, o dużej wilgotnosci) rozpowszechnione sa: gleby piaszczyste, szkieletowe i zabagnione a nawet torfowiska. Ogromne regiony pozostałej częsci Hiszpanii pokryte sa glebami brazowymi (cynamonowymi) i brunatnymi sródziemnomorskimi.