A tu wersja dla leniwych:
http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2006,%202(47)%20Supl/33_Sadowska.pdf
KATARZYNA SADOWSKA - OWOCE OSTROPESTU PLAMISTEGO JAKO PROZDROWOTNY DODATEK DO PIECZYWA(mój skrót)„ Celem pracy była ocena zawartości związków biologicznie czynnych (kompleksu flawonolignanów, określanych zbiorczo jako sylimaryna) i innych składników owoców ostropestu plamistego, jako potencjalnego, ochronnego dla wątroby dodatku do pieczywa oraz określenie wpływu różnych dawek zmielonych owoców na jakość pieczywa. Poziomy dodatku dobrano tak, aby dietetyczne dawki sylimaryny stanowiły 10% dawek leczniczych.
Zastosowane dawki owoców ostropestu - 0,4, 0,84, 1,4 g do 250 g ciasta nie wpłynęły na zmiany smaku, zapachu, barwy oraz cech fizykochemicznych pieczywa.
Żywność funkcjonalna wywiera wpływ na poprawę stanu zdrowia, zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu.
Za wywoływanie wyżej wymienionych efektów odpowiadają substancje biologicznie aktywne, które mogą być dodane do żywności lub występować naturalnie w surowcach zasobnych w odpowiednie fitozwiązki. Substancje wzbogacające o działaniu prozdrowotnym często określa się mianem nutraceutyków. Żywność prozdrowotna może mieć szczególne znaczenie we wspomaganiu leczenia chorób przewlekłych, do których można zaliczyć niektóre choroby wątroby. W związku z licznymi funkcjami wątroba jest najbardziej narażona na wpływ czynników uszkadzających, w tym zwłaszcza nadużywanie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby szczególnie typu B i C, leki, substancje toksyczne czy zastój żółci. Jedną z podstawowych substancji używanych w terapii uzupełniającej chorób wątroby jest sylimaryna. Tą nazwą określany jest zespół flawonolignanów pozyskiwanych z owoców ostropestu plamistego Efektem działania sylimaryny jest ochrona wątroby przed czynnikami toksycznymi oraz wspomaganie procesów regeneracji w uszkodzonym narządzie. Surowcem farmaceutycznym ostropestu plamistego są owoce (niełupki).
W składzie recepturowym użyto:
400 g mąki pszennej typu 500,
3% drożdzy,
2% soli
oraz wodę w ilości odpowiadającej konsystencji ciasta 350 j.B.
Dodatek stanowiły zmielone owoce ostropestu w ilości: 0,4; 0,84; 1,4 g.
Dodatki wzbogacające ustalono tak, aby dzienna dawka sylimaryny, przy założeniu spożycia chleba o masie 250 g, była dziesięciokrotnie nizsza od dawki terapeutycznej (wg informacji podanych przez producenta preparatów Sylimarol, Sylivit).
Ciasto poddawano fermentacji dwustopniowej w temp. 30ºC, przy wilgotności 70%. Fermentacja początkowa trwała 1 godz. z przebiciem ciasta po 30 min, następnie odważano kęsy po 250 g i umieszczano w foremkach. Równocześnie wypiekano chleb kontrolny, bez dodatku owoców ostropestu, z kęsów o masie 250 g.
Fermentację końcową prowadzono do brzegu foremki.
Wypiek wykonywano w temp. 230ºC przez 30 min.
Stosowane dodatki owoców ostropestu nie wpłynęły na smak chleba, który pozostał charakterystyczny dla pieczywa pszennego. Jest to bardzo istotne z uwagi na gorzkawy smak sylimaryny. Wszystkie doświadczalne chleby pszenne, niezależnie od wielkości dodatku owoców ostropestu, miały jasną barwę miękiszu oraz złocisty kolor skórki. Ciemny kolor niełupek ostropestu nie spowodował zmiany barwy wypieku niezależnie od wielkości dodatku owoców. Zapach pieczywa przy wszystkich zastosowanych dodatkach nie zmienił się i także pozostał typowy dla pieczywa pszennego. Oznacza to, że dodatek owoców ostropestu do pieczywa pszennego mógłby być wyższy. Optymalną ilością byłaby taka, która nie powoduje pogorszenia jakości pieczywa i jednocześnie jest bezpieczna dla zdrowia. Wyniki wybranych cech fizykochemicznych wskazują na brak wpływu wielkości dodatku na jakość pieczywa.
Dobrze udokumentowane właściwości sylimaryny, duże bezpieczeństwo jej stosowania oraz wyniki badań własnych wskazują, że owoce ostropestu plamistego mogą być traktowane jako wartościowy dodatek do pieczywa o działaniu wspomagającym funkcje wątroby.
Wnioski1. Z uwagi na skład chemiczny, a w zwłaszcza zawartość sylimaryny, owoce
ostropestu plamistego mogą stanowić cenny prozdrowotny dodatek do pieczywa.
2. Dodatek owoców ostropestu plamistego w ilości do 1,4 g na 250 g ciasta nie wpływa
na zmianę cech sensorycznych oraz fizykochemicznych pieczywa pszennego.
Na podstawie powyższych badań został zgłoszony wniosek patentowy P 379239.”