autor: koliberek » pt cze 17, 2011 7:09 am
Znalazłam taka informację:
Powojniki tnie się na trzy sposoby. Według międzynarodowych oznaczeń, które zwykle są na etykietach roślin kupowanych w szkółce:
1 (wcale/tylko ograniczając rozrastanie), 2 (słabo) i 3 (silnie).
1 (wcale) – dotyczy tych powojników, które kwitną wiosną, na starych pędach, jak C. montana, botaniczny japonica czy powojniki z Grupy Atragene. Nie tnie się ich wcale dopóki nie potrzebują cięcia „dyscyplinującego”. Z cięciem czekamy aż rośliny przekwitną i tniemy wszystkie lub wybrane pędy, ale nie niżej niż na wysokości ok. metra od ziemi.
2 (słabo) – dotyczy większości eleganckich odmian wielkokwiatowych (Fryderyk Chopin, Jerzy Popiełuszko, Generał Sikorski, Lech Wałęsa, Ania, Izydor), głównie tych wcześnie kwitnących. Cięcie robimy od końca lutego do początku kwietnia. Wysokość cięcia zależy od wieku rośliny. W pierwszym roku tniemy go na wysokości 30-40 cm, w drugim na dwa razy większej, w kolejnych latach na wysokości 1-1,5 metra. Wysokość cięcia pozwoli im zakwitnąć na starych pędach w maju-czerwcu, a potem powtórnie na pędach tegorocznych. Tak tniemy również te powojniki, co do których nie mamy pewności kiedy kwitną. Dzięki temu nie stracimy pierwszego kwitnienia, gdyby się okazało że trafiły nam się wcześniekwitnące.
3 (silnie) – powojniki, które zaczynają kwitnąc późno czyli od czerwca i kwitną na tegorocznych pędach tniemy na wiosnę (koniec lutego – początek kwietnia), i tniemy najmocniej, bo nad 2-3 pąkiem nad ziemią. W ten sposób poprawimy rozkrzewianie a to gwarantuje więcej kwiatów i lepszy pokój rośliny. Najpopularniejsze z powojników ciętych w ten sposób to wielkokwiatowe późno kwitnące (Błękitny Anioł, Gipsy Queen, Utopia, Kardynał Wyszyński, Mazury) i grupa Viticella. Tniemy tak też powojniki silnie rosnące z grupy Tangutica, żeby ograniczyć ich rozrastanie.
Powojniki bylinowe traktujemy jak byliny. Na wiosnę wycinamy wszystkie martwe pędy, a żywe przycinamy na wysokości max 10 cm nad ziemią.
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"