W takim razie po Paziach czas na Rusałki...
Jest to bardzo różnorodna grupa motyli, należy do niej większość popularnych polskich motyli dziennych, a ich wspólną cechą jest uwsteczniona przednia para odnóży, a gąsienice są owłosione lub kolczaste.
Rusałki są też dość podobne do siebie kolorystycznie, czarno-pomarańczowe.
Wklejam parę najpopularniejszych:
RUSAŁKA PAWIK
gąsienica oraz poczwarka:
Wygląd i występowanie: Jest jednym z najpiękniej wybarwionych motyli. Nazwę swą zawdzięcza ubarwieniu skrzydeł, przypominających pawie pióra.
Motyla można spotkać praktycznie wszędzie, od pól przez ogrody a także w lasach i wilgotnych łąkach. Dorosły motyl zimuje w zacisznych miejscach takich jak dziuple, szopy , składy drewna.
Gąsienice: Gąsienice linieją 4 - 5 razy zanim się przepoczwarzą. Stadium poczwarki trwa od 14 do 18 dni. Żyją gromadnie, często tworzą oprzęd na wierzchołku liścia. Żerują
na pokrzywach. Dorosłe osobniki odżywiają się nektarem kwiatowym. Długość życia rusałki pawik o ile uda jej sie przezimować szacuje się na około 10 miesięcy.
RUSAŁKA POKRZYWNIK - w moich okolicach najpopularniejszy
Wygląd : Skrzydła intensywnie zabarwione, czerwonoceglaste. Skrzydła przedniej pary mają liczne żółte i czarne plamy. Tylne, bliżej tułowia mają ciemną jednolitą barwę. Obrzeża skrzydeł są niebiesko-czarne z białymi plamkami.
Biotop : Jest motylem pospolitym. Można go spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, leśnych drogach, łąkach, w ogrodach oraz terenach ruderalnych.
Postać gąsienicy i larwy : Gąsienice są smukłe. Na przemian występują żółto-zielone (cieńsze) i czarne pasy wzdłuż boków ciała. Żerują w gromadzie na
pokrzywie zwyczajnej.
Postać dorosła - imago : Rusałka pokrzywnik zimuje w jaskiniach, na poddaszach w piwnicach. W sprzyjających temperaturach zaczyna być aktywna w marcu. W ciągu roku wydaje od dwóch do trzech pokoleń.
RUSAŁKA OSETNIK
WOW! A teraz gąsienica - widzieliście kiedyś takiego potwora?!?
Wygląd: Rusałka osetnik (Vanessa cardui, syn. Cynthia cardui) - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 55-60 mm, z wierzchu skrzydeł pomarańczowo-różowe z czarnym rysunkiem i białymi plamkami przy wierzchołkach przednich skrzydeł.
Występowanie: Owady dorosłe można spotkać w czerwcu (pokolenie wiosenne), a następnie od połowy lipca do końca września (pokolenie letnie). Imago
żywi się nektarem kwiatów. Stożkowe jaja są składane przez samice na liściach roślin żywicielskich. Owad dorosły jest formą zimującą.Typowe biotopy tego motyla to tereny ruderalne, ogrody, miedze, ugory, przydroża. Rusałka osetnik unika lasów.
Gąsienice: Gąsienice żerują od czerwca do września. Podstawowymi roślinami żywicielskimi gąsienic są:
ostrożeń, oset, popłoch i pokrzywa zwyczajna uzupełniającymi łopian, podbiał. Młode gąsienice budują kryjówki ze zwiniętych liści lub ukrywają się w oprzędach u nasady łodyg, starsze poruszają się swobodnie. Przepoczwarczenie następuje w pobliżu rośliny żywicielskiej.
RUSAŁKA ADMIRAŁ
Wygląd: Rusałka admirał (Vanessa atalanta) - motyl z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną. Jeden z najpiękniejszych motyli polskich.Rozpiętość skrzydeł ok. 6 cm. Na przedniej parze czarnych skrzydeł widnieje czerwona, skośna przepaska, na tylnej czerwony pasek brzegowy. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór, co umożliwia motylowi dobre maskowanie się.
Występowanie: Rusałkę admirała obserwujemy od maja do października; wydaje 2 pokolenia. Preferuje otwarte przestrzenie np. ogrody, sady, brzegi lasów i parki. Gatunek ten należy do motyli wędrownych, które znalazły się w Europie Środkowej w wyniku wędrówki z południowego wschodu.
Motyla tego spotykamy najczęściej na przejrzałych owocach opadłych z drzew, na kwitnących drzewach i innych kwiatach. Składa jaja na
pokrzywach. Nowe pokolenie najczęściej wędruje na południe. Część osobników zimuje w Polsce.
Wynika z tych opisów jasny przekaz:
CHROŃMY POKRZYWY [!]
Widziałam liatrę też u Basi - czy też jest pełna motyli? Bo na zdjęciu akurat nie było żadnego...