Interesujący przepis do wypróbowania kiedyś po małym retuszu
Domowy ketchup
2 puszki siekanych pomidorów
125 ml cukru
125 ml octu 10 %
1 łyżeczka cebuli granulowanej
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1/2 łyżeczki zmielonej gorczycy
1/2 łyżeczka zmielonego czarnego pieprzu
1 goździk
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka soku z cytryny
1. Wszystkie składniki oprócz soku z cytryny umieszczamy w garnku o grubym dnie. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż masa zredukuje się o połowę - ok. 30 minut. Następnie całkowicie studzimy otrzymany sos i ucieramy go blenderem.
2. Otrzymany keczup próbujemy, kiedy jest zimny - w końcu w takiej właśnie temeperaturze najczęściej będziemy go jeść. Na tym etapie możemy dodatkowo doprawić go wg uznania, dodając np. więcej soli, więcej pieprzu czy chili, jeśli chcemy uzyskać pikantny keczup. Jesli postanowimy dodać więcej cukru lub octu, ponownie podgrzewamy całość, by cukier miał szansę się rozpuścić, ocet odparować, a masa miała ponownie właściwą gęstość. Jeśli chcemy dodatkowo zagęścić masę, możemy podczas gotowania dodać łyżeczkę mąki (skrobii) ziemniaczanej, która działa jak naturalny zagęszczacz. Ja nie dodawałam.
3. Ostatnia czynność to przetarcie gotowego sosu przez gęste sito, dzięku czemu będzie on gładki (jak kupny...) i pozbawiony pestek. Dodajemy sok z cytryny i przelewamy keczup do butelki o szerokiej szyjce lub słoika.
Z przepisu, po odparowaniu sosu o połowę, otrzymujemy dokładnie połowę ilości produktu końcowego w stosunku do użytych składników. Z podanych ilości wychodzi zatem ok. 250 - 300 ml keczupu, w zależności od stopnia odparowania.
Składniki:
• 1,5 kg pomidorów
• 1 biała cebula
• 2 łyżki słodu (cukier, cukier trzcinowy jasny, miód, syrop z agawy, ksylitol)
• 2 łyżeczki soli
• 1 łyżka soku z cytryny
• ewentualnie 1-2 łyżki octu jak lubicie
Przygotowanie:
1. Pomidory myję, wkładam do blendera razem z obraną cebulą i rozdrabniam na papkę. Przelewam na patelnię lub do garnka. Włączam gaz, solę i przykrywam pokrywką do czasu zagotowania. Masa potrafi strzelać przed zagotowaniem bąbelkami powietrza niczym gejzer.
2. Odkrywam pokrywkę i smażę, aż masa odparuje i staną się troszkę ciemniejsza. Przelewam na sito i przecieram łyżką. Przelewam do blendera, chwilę miksuję. To idealny moment na doprawienie cukrem, sokiem z cytryny lub octem – tak na smak. Ketchup przelewam na patelnię, zagotowuję ponownie i patrzę na konsystencje. Jeśli jest ok, przekładam do słoików lub butelki i pasteryzuję 20-30 minut.