Przypomnienie:http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilak ... urry/m2zb5Curry - przyspiesza metabolizm, wspomaga trawienie, chroni serceKariera curry zaczęła się 4 tys. lat temu i mimo upływu czasu niezmiennie trwa nadal. Swą popularność curry zawdzięcza nie tylko bogatemu intensywnemu smakowi, który doskonale współgra z drobiem, rybami, ryżem czy warzywami. Curry uważana jest za jedną z najzdrowszych przypraw świata. Pomaga w walce z nowotworami, przyspiesza metabolizm, wspomaga procesy trawienne, chroni serce…
Lecznicze właściwości tej orientalnej przyprawy wynikają z wyjątkowej kompozycji przypraw wchodzących w jej skład. Co prawda, zależy on od kraju i regionu, z którego pochodzi dany rodzaj curry, niemniej podstawę stanowią zwykle: kurkuma, czarny pieprz, chilli, cynamon, imbir, kumin, kolendra, kardamon i anyż.
Oto zdrowotne korzyści, jakie przyniesie spożywanie dań z dodatkiem przyprawy curry.
1. KurkumaPodstawowym składnikiem curry jest kurkuma. Zdaniem naukowców kurkumina w niej zawarta hamuje rozwój komórek nowotworowych, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, może chronić przed udarem i demencją. Kurkuma korzystnie wpływa na wątrobę, jest pomocna w zaburzeniach trawienia, a także redukuje niekorzystny wpływ tłustego jedzenia na serce.
2. Czarny pieprzPieprz czarny ułatwia trawienie, łagodzi wzdęcia, zapobiega zaparciom, a także poprawia trawienie.
3. ChilliKapsaicyna, substancja odpowiedzialna za pikantny smak papryczki chilli, przyspiesza metabolizm (badania wykazały, że nawet o 15 proc.), zmniejszając jednocześnie apetyt. Chilli reguluje trawienie i zwiększa wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Znana jest jako środek łagodzący przekrwienie błon śluzowych i oczyszczający drogi oddechowe ze śluzu.
4. CynamonCynamon stosuje się często w niestrawności, wzdęciach i biegunce. Podobnie jak chilli, zmniejsza przekrwienie śluzówki nosa. Kilka lat temu naukowcy udowodnili, że przeciwutleniacze cynamonu obniżają ryzyko cukrzycy i chorób serca. Badacze podejrzewają również, że cynamon może chronić przed chorobą Alzheimera.
5. ImbirImbir ułatwia trawienie, poprawia krążenia, jest popularnym środkiem przeciw mdłościom i porannym wymiotom. Przyprawa znana jest również z przeciwgrzybicznych, przeciwwirusowych i odkażających właściwości.
6. Kmin rzymski (kumin)Kumin pobudza apetyt, łagodzi wzdęcia, kolkę, działa moczopędnie i wiatropędnie. Kmin rzymski często stosuje się w leczeniu biegunki i niestrawności, w celu pobudzenia laktacji, a nawet złagodzenia bólów menstruacyjnych.
7. KolendraNasiona kolendry obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi. Zawarte w nich olejki eteryczne hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów, działają przeciwzapalnie i rozkurczowo. Kolendra pomaga w przypadku biegunek i zapalenia pęcherza moczowego.
8. KardamonKardamon pomaga złagodzić niestrawność, działa przeciwwymiotnie, może być stosowany w leczeniu przeziębień i kaszlu.
9. AnyżOwoce anyżu przynoszą ulgę w zaparciach, wzdęciach, bólach brzucha, zgadze, uporczywym kaszlu. Ponadto anyż reguluje procesy trawienne i pobudza apetyt.