"Oxytree, inaczej drzewo tlenowe, to niesamowite rośliny poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Choć powstało w laboratorium, może pomóc ocalić nasze środowisko naturalne."
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/r ... ac/p7s5p63
"Oxytree - co to jest?
Oxytree nie jest drzewem naturalnie występującym na Ziemi. Powstało w laboratorium jako mieszanka dwóch odmian Paulowni. Pierwsza z nich to elongata, druga zaś fortunei. Oxytree jest klonem, który od 2011 r. jest uznawany za nową odmianę Paulowni. Zatwierdził to Urząd Odmiany Roślin Unii Europejskiej.
Oxytree jest drzewem o niezwykle cennych właściwościach. Potrafi wytworzyć ponad 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew liściastych. W związku z tym jest bardzo cenną rośliną, zaliczaną do grupy regulatorów klimatu. Dodatkowo oxytree nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o warunki, w jakich rośnie. Poradzi sobie w temperaturach minusowych (nawet -25 stopni C), ale równie dobrze w bardzo wysokich (do +45 stopni C). Rocznie wystarczą mu opady w wysokości od 500 do 800 mm. Spokojnie poradzi sobie posadzone na piaszczystej glebie o dowolnym pH. Natomiast niezbędny do życia dla drzewka tlenowego jest dwutlenek węgla w dużych ilościach. W zamian roślina produkuje znaczne ilości czystego tlenu.
Oxytree może osiągnąć aż 16 metrów wysokości w ciągu zaledwie 6 lat. Co więcej, po tym, jak zostanie ścięte, drzewo szybko odrasta od pnia i do 4 lub 5 razy, licząc od pierwszej ścinki. Dzięki temu stanowi nie tylko świetne źródło czystego powietrza, lecz także doskonałe i odnawialne źródło wysokiej jakości drewna. Jakby tych wszystkich zalet było mało, oxytree ma jeszcze jedną ważną cechę - posiada system korzeniowy, który sięga aż 9 metrów w głąb ziemi, dzięki czemu nie odżywia się składnikami znajdującymi się w najwyższych warstwach gleby, zostawiając je innym roślinom, którym są one niezbędne.
Charakterystyczną cechą oxytree jest to, że nie da się go rozmnożyć inaczej, niż w laboratorium. Nasiona tych drzew są bezpłodne, co oznacza również to, że oxytree nie będzie zagrożeniem dla naturalnego ekosystemu, w którym zostanie posadzone.
Oxytree - zastosowanie
Ten niesamowity gatunek drzew, powstający jedynie w laboratorium, to wybawienie nie tylko dla środowiska, które ratuje, dzięki doskonałym właściwościom tlenotwórczym. Oxytree w całości może zostać wykorzystany w wielu różnych dziedzinach. Liście, które odpowiadają za produkcję tlenu, są również wypełnione wieloma składnikami odżywczymi, dlatego stanowią świetną paszę dla zwierząt hodowlanych, mogą też być składnikiem biomasy. Piękne kwiaty o biało-fioletowym zabarwieniu przyciągają pszczoły, dzięki czemu wytwarzany jest miód. Pień to doskonałe źródło wysokiej jakości drewna. Natomiast gałęzie oxytree mogą stanowić świetny materiał opałowy.
Oxytree - uprawa
Drzewa tlenowe można sadzić we własnych ogrodach. Przynosi to ogromną satysfakcję - rośliny są piękne i bardzo szybko rosną. Już po roku mogą sięgać nawet 3 metrów. Po 10 latach drzewo może być wysokie na 30 metrów. Dodatkowo oxytree jest łatwe do pielęgnowania - poddaje się przycinaniu, ale też można z niego zrezygnować i pozwolić, by się rozrosło, co da bardzo imponujący efekt. Oxytree można więc formować - przyjmie albo postać drzewa, albo krzewu.
Aby posadzić własne drzewo tlenowe, należy kupić sadzonkę. Jedna kosztuje około 55 zł. Jeżeli marzymy o plantacji takich roślin, warto wcześniej skontaktować się z dostawcą sadzonek, który sprawdzi, czy teren, na którym chcemy sadzić drzewa, jest odpowiedni.
Sadząc oxytree w naszym ogrodzie, zyskujemy piękne, osiągające imponujące rozmiary drzewo, kwitnące na przełomie kwietnia i maja, dzięki czemu stanowi niezwykłą ozdobę, przyciągającą pożyteczne pszczoły. Przede wszystkim zaś otrzymujemy źródło zdrowego powietrza, czym nie tylko poprawiamy swój komfort życia oraz zmniejszamy negatywny wpływ dwutlenku węgla na zdrowie, lecz także przyczyniamy się nieco do polepszenia stanu całej planety. Dodatkową, ale nieocenioną zaletą oxytree jest fakt, że drzewo odstrasza natrętne komary oraz muchy.
Oxytree - zagrożenia
Wśród naukowców pojawiły się wątpliwości, czy uprawa drzew tlenowych na szeroką skalę nie okaże się ostatecznie zgubna dla środowiska. Mimo że oxytree wydaje się mieć same zalety i żadnych wad, nasza Państwowa Rada Ochrony Przyrody od lat ostrzega, że ten rodzaj roślin jest jeszcze za mało zbadany pod kątem swojej inwazyjności i wpływu na sąsiadujące z nim gatunku oraz stan gleby. Zdaniem członków rady realny wpływ hodowli oxytree na otoczenie będzie widoczne dopiero po 10-20 latach, kiedy okaże się, czy gleba, w której rosną, nie zostaje wyjałowiona, a sąsiadujące z drzewami tlenowymi rośliny nie są poszkodowane, np. przez mniejsze nasłonecznienie spowodowane cieniem, jaki rzucają niezwykle rozłożyste liście charakterystyczne dla tego gatunku. Tymczasem w Polsce hodowla drzew tlenowych nie jest poddana ścisłej kontroli, jakiej wymagałoby wprowadzanie do ekosystemu zupełnie obcych gatunków, których rzeczywistego, trwałego wpływu na otoczenie jeszcze nie znamy."