Dostałam od Tereklo połowę słoiczka przetworzonego czosnku niedźwiedziego.
Ku pamięci wpisuję tutaj proporcje:
200 g czosnku (chyba samych liści )
17 g soli
150 ml oleju
Wsuwam właśnie kromkę chleba posmarowaną tą pastą i jest pycha
zomarel pisze:... cytuję za "Poradnikiem Ogrodniczym"Chwasty jako rośliny wskaźnikowe na różnych glebach
Każda roślina potrzebuje do swego rozwoju pewnych określonych warunków glebowo-klimatycznych. Część z nich można spotkać tylko na terenach podmokłych, podczas gdy inne rosną wyłącznie na glebach o małej wilgotności. Rośliny, które rosną wyłącznie na terenach charakteryzujących się pewnymi ściśle określonymi warunkami nazwano roślinami wskaźnikowymi. Poznanie takich roślin umożliwi szybsze rozpoznanie warunków glebowych na danym terenie. Przykłady takich roślin:
.....
Gleby leśne
czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
dzięgiel leśny (Angelica silvestris)
narecznica samcza (Dryopteris filix mas)
paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare)
skrzyp olbrzymi (Equisetum maximum)
skrzyp leśny (Equisetum silvaticum)
tomka wonna (Anthoxantum odoratum)
turówka wonna czyli Żubrówka (Hierochloe odorata)
.....
_________________
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Prowadzenie Ogrodów ...
irys pisze:Czosnek niedźwiedzi to przede wszystkim roślina lecznicza, ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi,korzystnie wpływa na serce,zapobiega nowotworom złośliwym i miażdżycy. Jadalne są liście, które zawierają dużo wit. C.
To chyba najważniejsze jego walory, warto go mieć i jeść
Dodam jeszcze że jest rośliną chronioną.
megan pisze: ... Znalazłam w necie taki artykuł na temat czosnku:
Dobroczynne właściwości czosnku znane były już 6 tys. lat temu w Azji Środkowej. W Starożytnym Egipcie miał tak dużą wartość, że traktowano go jak pieniądz. Rzymscy robotnicy i żołnierze żuli czosnek przed bitwą, Słowianie twierdzili, że chroni przed ukąszeniami żmii. W Afryce rybacy smarując swe ciała czosnkiem zabezpieczali się przed krokodylami, w Polsce służył do odpędzania wampirów.
Obecnie czosnek jest uprawiany prawie wszędzie. Do Polski przywędrował w średniowieczu, wraz z karawanami kupców wschodnich. Znanych jest ponad trzysta jego rodzajów, (u nas, w stanie dzikim występuje czosnek niedźwiedzi, zielony, wężowy, syberyjski) najpopularniejszy jest ten, z białą łuską. Czosnek jest rośliną o wszechstronnym działaniu. Służy jako przyprawa, afrodyzjak i lek. Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, dlatego właśnie od dawna stosowany jest w medycynie.
...
[19.12] 15:11 sz_elka
(rośliny nietrujące) książki Wydawnictwa MUZA z serii Żyj lepiej /z nasionkiem klonu/ dzieła Hanny Szymanderskiej pt."Pokochajmy zielsko-Zapomniane zioła w naszej kuchni"! Do woli można przetwarzać pod dyktando autorki:arcydzięgiel litwor,Babkę zwyczajną,barszcz zwyczajny, Biedrzeniec anyż,biedrzeniec mniejszy, bluszczyk kurdybanek,bylica boże drzewko,bylica piołun, bylica pospolita,chmiel zwyczajny, chrzan, cykoria podróżnik,czarnuszka siewna,czosnek niedźwiedzi, gorczyca, komosa/lebioda/,kozieradka,krwawnik pospolity, krwiściąg mniejszy,kucmerka,kuklik pospolity, lebiodka pospolita ,lubczyk,łopian wiekszy,macierzanka piaskowa, marchewnik anyżkowy, marzanka wonna,mniszek lekarski,ogórecznik lekarski, pierwiosnek, podagrycznik pospolity, podbiał pospolity, pokrzywa,popłoch pospolity,prawoślaz lekarski, pysznogłówka swoista, rukiew wodna, rzeżucha łąkowa,stokrotka pospolita,szczaw,szczawik,tasznik pospolity,tatarak,warzęcha lekarska, wierzbówka kiprzyca,wiesiołek dwuletni,wrotycz pospolity,ufffffffffff! Niestety jeszcze nie sprawdziłam organoleptycznie tych przepisów ale jak cudownie brzmia składniki-nieprawdaż?
Sz_elka pisze:W Niemczech ostatnio robią się popularne poszatkowane solone liście tego gatunku zalane oliwą z oliwek. To naprawdę wspaniały dodatek do sałatek."
Tosia pisze:No dobra, a z czym to się jeSz_elka pisze:Wyciągnięte z czatu, żeby łatwo było znależć@ tereklo - 08 maja 2015, 10:00
Czosnek niedźwiedzi: proporcje - ok 200 g liści czosnku rozdrobnić (blender lub maszynka do mięsa), 15 g soli, 100 ml oliwy (ja daję olej z pestek winogron, lekki i ma neutralny smak). Połaczyć. Przełożyć do suchych (wyprażonych słoików) i zakręcić. Przechowywać w chłodzie (może być w lodówce albo chłodnej piwnicy).
tereklo pisze:Tosiu, można tym posmarować pizzę albo cokolwiek z ciast typu pizzerinki czy zapiekanki (przed pieczeniem albo już gotowe)..
Można posmarować kanapki z wędliną (zamiast np. keczupu), można dodać do białego sera (ooops, zapomniałam, że Ty nie lubisz serków na słono), można doprawiać tym sosy, zupy - tam gdzie pasuje smaczek czosnku.
Można też zrobić nalewkę i łykać po łyżce dziennie - obniża ciśnienie, reguluje cholesterol i coś tam jeszcze.
Nalewka: zalać liście czosnku wódką, odstawić na 2 tyg, odcedzić, przechowywać w ciemnym szkle w ciemnej szafce. Proporcje ok szklanki liści (ciasno w szklance) i 3/4 l wódki.
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości