autor: saginata » ndz maja 04, 2008 10:57 am
Mszyce mog± pojawiæ siê na krzewach przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i wkrótce po kwitnieniu. Na porzeczce mo¿e wystêpowaæ kilka gatunków mszyc. Zimuj± czarne, b³yszcz±ce jaja mszyc na pêdach, w pobli¿u p±ków. Najwcze¶niej — przed kwitnieniem — wylêga siê mszyca porzeczkowo - czy¶ciecowa (Cryptomyzus ribis). Jest ona jasnokremowa lub blado¿ó³ta, dorasta do oko³o 2 mm d³ugo¶ci. Mszyce te ¿eruj± na dolnej stronie li¶ci, czê¶ciej na porzeczce czerwonej, w niewielkich koloniach (fot. 3).
W wyniku ich ¿erowania na górnej stronie li¶ci tworz± siê charakterystyczne ¿ó³tawo-zielonkawe lub czerwonawe wybrzuszenia. Mszyca ta ¿eruje g³ównie wczesn± wiosn±, ale uszkodzone li¶cie pozostaj± na krzewach do jesieni. Na porzeczce, szkodnik pozostaje do czerwca i w tym czasie rozwijaj± siê 3 lub 4 pokolenia. Pó¼niej przenosi siê na ¿ywiciela wtórnego — na czy¶ciec — ale jesieni± wraca, by na pêdach porzeczki z³o¿yæ jaja zimuj±ce. Inne gatunki mszyc pojawiaj± siê w czasie kwitnienia i tu¿ po nim, np. mszyca porzeczkowa (Aphis schneideri). Jest ona granatowozielona, d³ugo¶ci oko³o 2 mm, ¿eruje w koloniach na niezdrewnia³ych pêdach wierzcho³kowych i dolnej stronie li¶ci. Wysysa soki ro¶linne i og³adza ro¶liny, w czego wyniku nastêpuje deformacja uszkodzonych organów oraz zahamowanie wzrostu pêdów. Mszyca ta jest tak¿e wektorem chorób wirusowych.
Mszyca agrestowa (Aphis grossulariae) jest ciemno- lub szarozielona, ma nalot woskowy, d³ugo¶æ 1,5–2 mm. ¯eruje w koloniach (fot. 4) na wierzcho³kach pêdów i na najm³odszych li¶ciach, wysysaj±c soki ro¶linne. Wzrost uszkodzonych pêdów jest zahamowany i widoczne s± na nich zwarte rozety li¶ci. Mszyca ta jest wektorem chorób wirusowych. Na odchodach mszyc, tak zwanej rosie miodowej, rozwijaj± siê grzyby sadzakowe, które ograniczaj± powierzchniê fotosyntetyczn± ro¶lin.
Zwalczanie mszyc jest konieczne tylko na zagro¿onych plantacjach, zwykle tu¿ po kwitnieniu. Próg ekonomicznego zagro¿enia to 10% pêdów zasiedlonych przez te szkodniki. Zdarza siê, ¿e mszyce wystêpuj± tylko placowo na plantacji, dlatego te¿ ich zwalczanie mo¿e byæ potrzebne jedynie na zasiedlonej przez nie czê¶ci uprawy. Do ich zwalczania w IP zaleca siê Pirimor 500 WG (0,75 kg/ha) i Aztec 140 EW (0,7 l/ha), a w produkcji tradycyjnej tak¿e np. preparaty Actara 25 WG (0,1 kg/ha) lub Pirimix 100 PC (1,5 l/ha). Liczebno¶æ populacji mszyc jest równie¿ ograniczana podczas zwalczania innych szkodników, je¶li wykorzystuje siê ¶rodki o szerokim spektrum dzia³ania w okresie ¿erowania mszyc na ro¶linach.
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c7ca5cb8877950a7][img:1b9101ce7f]http://images33.fotosik.pl/240/c7ca5cb8877950a7m.jpg[/img:1b9101ce7f][/URL]