Wymyslilem sobie że muszę mieć na działce morelę jakiejś mało zawodnej odmiany. Przeszukując net w nadziei, że znajdę coś na ten temat poza trywializmami z "Działkowca" trafilem na opracowanie Akademii Rolniczej ze Szczecina pt. SIŁA WZROSTU ORAZ PLONOWANIE MORELI W WARUNKACH POMORZA ZACHODNIEGO
![Rolling Eyes [rol]](./images/smilies/icon_rolleyes.gif)
To chyba najgorszy w Polsce rejon do uprawy moreli, więc efekty tego experymentu na pewno pokazują co jest najplenniejsze.
W latach 2000-2003 przebadano 16 odmian moreli, oto wyniki:
... i wnioski:
"1. Najwcześniej dojrzewały owoce odmian ‘Melitopolska Wczesna’, ‘Karola’ i ‘Early Orange’, a najpóźniej ‘Olimp’, ‘Ketskei Rozsa', ‘Somo’, ‘Późna z Morden’ i ‘A 4’.
2. Największą liczbę wytworzonych zawiązków z kwiatów stwierdzono u odmiany ‘Morela z Valtic’, najmniejszą zaś u odmian ‘VS 27/1’ i Sirena.
3. W warunkach klimatycznych Pomorza Zachodniego w ciągu czterech pierwszych lat owocowania istotnie największą sumą plonów owoców charakteryzowała się odmiana ‘Harogem’, najmniejszą natomiast odmiana ‘Karola’.
4. Odmianą najsilniej rosnącą okazała się ‘Późna z Morden’.
5. Największą wartość współczynnika plenności stwierdzono u odmiany ‘Harogem’, najmniejszą charakteryzowały się natomiast odmiany ‘Wczesna z Morden’ (M 604), ‘VS 27/1’, ‘Karola’ oraz ‘Siewka Rejmana’.
6. Owoce o największej masie miały odmiany ‘Early Orange’ i ‘Karola’, o najmniejszej zaś odmiany nasienne ‘Nasienna z Mazanowa’ i ‘A 4’."
Żródło: Zeszyty Naukowe Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, tom 13 2005
------
Może komuś te informacje bedą pomocne... Ja skłaniam się ku kanadyjskiej odmianie Harogem i taką będę starał się kupić. Sąsiad ma stareńką Early Orange, ale owoce zbiera co 2 lata
![Crying or Very sad [cry]](./images/smilies/icon_cry.gif)
Za to zapylacz mam zapewniony

"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."