Jak zapobiegać przeziębieniom?
Kiedy zaczynamy kichać i czujemy, że zaczyna nas "łamać w kościach" i “łapać” przeziębienie należy spożyć "kolację uodparniającą". Powinna ona zawierać kubek gorącego mleka z 3 rozgniecionymi ząbkami czosnku, 1 łyżką świeżego masła i miodu. Do tego 2 kromki chleba posmarowane masłem i posypane natką posiekanej pietruszki i z 1 ząbkiem czosnku.
Do picia polecany jest też napój rozgrzewający przygotowany w następujący sposób:
Napar z kwiatu bzu czarnego (1 łyżka stołowa na 1 szklankę) z dodatkiem 1 łyżki miodu, soku z połowy cytryny, szczypty imbiru, cynamonu, zmielonego goździka i tymianku. Ciepły napój należy wypić przed snem. Przyprawy korzenne powodują dobre ukrwienie i rozgrzanie całego organizmu. Polecana jest też zarówno dla dorosłych, jak i dzieci herbata majerankowa. 1 kopiastą łyżeczkę suszonego ziela majeranku (najlepiej jeżeli pochodzi z własnej grządki) wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Pozostawić pod przykryciem około 10 minut. Przecedzić, dosłodzić miodem. Napar pijemy kilka razy dziennie.
W kuracji pomocna jest też maść majerankowa, którą smarujemy wnętrze nosa kilka razy dziennie oraz klatkę piersiową. Sposób przygotowania maści. Jedną łyżkę masła ucieramy z 1 łyżką suszonego ziela, następnie rozgrzewamy masę na patelni - tylko topimy. Pozostawiamy około 1 godziny, następnie tłuszcz odcedzamy od ziela i przelewamy do słoiczka (jeżeli masa stężała należy ją lekko podgrzać, aby ponownie się roztopiła).
Przy lekkim przeziębieniu polecany jest syrop owocowo-cytrynowo-czosnkowy, który należy pić 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.
Sposób przygotowania:
1 szklankę syropu owocowego np. z czarnej porzeczki lub truskawkowego (nie poleca się malinowego), sok z 1 cytryny, 3 duże ząbki rozgniecionego czosnku, 2 łyżki miodu. Wszystkie składniki wymieszać i pozostawić w lodówce na około 12 godzin. Od czasu do czasu zamieszać lub potrząsnąć. Następnie przecedzić przez sitko perlonowe i przechowywać w lodówce. Syrop należy pić 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.
Na suchy i męczący kaszel polecany jest napój z siemienia lnianego. Nawilża on drogi oddechowe i tworzy ochronną warstwę śluzu na ściankach. Jedną łyżkę siemienia lnianego zalewamy szklanką zimnej wody i gotujemy na małym ogniu około 5 minut. Następnie odcedzamy i pijemy rano na czczo, a wieczorem przed snem. Napój ten może być podawany niemowlętom.
W medycynie ludowej na wszelkie przeziębienia polecany jest też burak ćwikłowy.
Sok z buraka
Umyte i obrane buraki zetrzeć na tarce lub przepuścić przez sokowirówkę, dodać przegotowanej ciepłej wody i wypić. Sokiem tym można również płukać gardło.
Syrop z buraka
Duży burak dokładnie oczyścić i wymyć. Wydrążyć duży otwór tak aby zmieściło się kilka łyżeczek cukru i wstawić do nagrzanego piekarnika 60-70oC. Wyjąć, gdy cukier całkowicie się rozpuści i powstanie syrop. Pić 3 razy dziennie .