Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolity

Postautor: tereklo » czw lip 05, 2012 5:47 pm

Przywrotnik

Od dawien dawna przywrotnik stosowany był w medycynie ludowej. Uznano go za doskonały lek ściągający, moczopędny i przyśpieszający ziarninowanie. Toteż jego polska nazwa ma niewiele wspólnego z wyżej wymienionym działaniem. Przy-wrotnik-przywracanie zdrowego wyglądu skórze. Przetwory z przywrotnika przywracają elastyczność, regenerują naczynia włosowate, zabliźniają rany i wpływają, choć w sposób powolny, na znikanie plam i blizn ze skóry. W dawnych czasach wysoką wartość miały krople rosy osiadłe na liściach przywrotnika. Dla alchemików były szczególnie ważne, ponieważ pełniły rolę kompasu do odnalezienia kamienia mądrości.
Przywrotnik pospolity Alchemilla vulgaris to roślina wieloletnia należąca do rodziny Różowatych (Rosaceae), która charakteryzuje się zróżnicowaniem wśród gatunków, jednak rośliną macierzystą jest przywrotnik pospolity o mało wymagających potrzebach glebowych. Spotkać go można w całej Europie oraz w zachodniej i centralnej Syberii, a nawet w północno - wschodniej Ameryce Północnej. W Polsce rośnie na łąkach, pastwiskach, w zaroślach czy świetlistych lasach. Roślina posiada szarozieloną łodygę, wokół której wznoszą się górą owłosione, długoogonkowe 7-9 klapowe liście. Liście te brzegiem są ząbkowane, a klapy wcięte do 1/3 -2/5 blaszki. Kwiaty przybierają barwę żółtawozieloną lub zielonkawą. Kwitną od czerwca do października.
Surowcem o właściwościach leczniczych jest ziele przywrotnika pospolitego. Jest to surowiec zawierający duże ilości garbników. Związki te charakteryzują się działaniem ściągającym, przeciwzapalnym. Mają szczególnie zastosowanie w nieswoistych biegunkach. Z innych składników czynnie działających należy wymienić: saponiny, kwasy organiczne (elagowy, salicylowy), węglowodór, n-dotriakontan, żywice, sole mineralne, związki cukrowe. Przetwory z przywrotnika stosuje się w stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego, a także jamy ustnej i gardła. Mają one także zdolność hamowania drobnych krwawień z naczyń krwionośnych.
Jest to roślina szczególnie przydatna w dolegliwościach kobiecych. Stosowana do wewnątrz, w postaci odwarów, reguluje cykle miesiączkowe, ułatwia przejście okresu klimakterium. Przynosi także, ulgę w bolesnych i obfitych miesiączkach. Zastosowana w postaci nasiadówek jest pomocna w leczeniu upławów, stanów zapalnych pochwy oraz świądu sromu i żylaków odbytu. A.T.W. posiada gotowy preparat - A.T.W. Hygienic. Hypoalergiczny żel do higieny intymnej. Jest on niezwykle pomocny w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości kobiecych. W celu utrzymania higieny można i należy stosować go profilaktycznie. Stosując przetwory z przywrotnika do wewnątrz należy pamiętać, iż garbniki zmniejszają wchłanianie żelaza i innych mikroelementów. Całkowitym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest ciąża, ponieważ surowiec ten wpływa pobudzająco na macicę.
O przywrotniku nie zapomniała też kosmetyka. Przetwory te, niezwykle korzystnie działają na skórę szarą, zmęczoną, z oznakami starzenia się. Toniki działają ściągająco, przeciwzapalnie, pomagają usuwać plamy, a także piegi i zmarszczki. Kąpiele przywrotnikowe są szczególnie pomocne w chorobach skórnych (świąd skóry, trudno gojące się wrzody).

Dorota Pastok-Chomicka
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przywrotnik pospolity

Postautor: tereklo » czw lip 05, 2012 5:48 pm

Do ogródka przywlokłam przywrotnik ostroklapowy, ciekawe czy tez ma właściwości lecznicze. W pewnym wieku dla pań pomocny podobnie jak koniczyna.

Stosował kto zioło przywrotnika?

http://www.atw.krakow.pl/przywrotnik,10,w_kosmetyce.htm
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przywrotnik pospolity

Postautor: Cebulka » czw lip 05, 2012 5:49 pm

Wiadomo o nim w każdym razie że w odpowiednich dla siebie warunkach może stać się cholernym chwastem więc uwaga [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przywrotnik pospolity

Postautor: Sz_elka » ndz wrz 23, 2012 7:13 am

Potrafi zadarnić glebę na kamień, ale myślę, ze można go trochę opanować, jeśli nie pozwoli mu się rozsiać - czyli pędy kwitowe likwidować na początku pojawienia się - bo w przeciwnym wypadku, "dzieci" rozlezą się po całym ogródku! :D
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Przywrotnik pospolity

Postautor: tereklo » śr gru 18, 2013 7:05 am

Znów artykuł o przywrotniku
http://www.styl.pl/zdrowie/porady/news- ... Id,1075451



Polska nazwa rośliny - przywrotnik - pochodzi od jej właściwości przywracania prawidłowego wyglądu uszkodzonej skórze /©123RF/PICSEL
Tak uzyskany surowiec leczniczy nazywa się zielem przywrotnika.
Odwary z ziela przywrotnika stosuje się doustnie w takich schorzeniach jak przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, brak łaknienia, niedobór soku żołądkowego, bolesne miesiączkowanie. Odwar hamuje powstawanie drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym, a także powstrzymuje drobne krwawienia z naczyń włosowatych w błonie śluzowej tegoż przewodu. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego bogatego w kwas solny, przez co usprawnia proces trawienia i przyswajania pokarmu. Oddziałuje również korzystnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
Polska nazwa rośliny - przywrotnik - pochodzi od jej właściwości przywracania prawidłowego wyglądu uszkodzonej skórze: po oparzeniach, ranach, bliznach. Stosując kąpiele i okłady z przywrotnika na uszkodzone obszary ciała, obserwuje się zadziwiającą regenerację skóry i tkanki łącznej.
Po pewnym czasie następuje częściowa regeneracja naczyń włosowatych, powolne znikanie plam, blizn i znamion na skórze oraz przywracanie w tych miejscach elastyczności naskórka i prawidłowej odporności. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się w przypadku uszkodzeń i blizn po oparzeniach. Odwarem można także płukać jamę ustną i gardło, a także wykorzystywać go do irygacji dróg rodnych u kobiet.
Odwar z przywrotnika
2 łyżki stołowe ziela zalać 2 szklankami gorącej wody i gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Wewnętrznie - pić ¼ szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem, w wymienionych wyżej schorzeniach. Zewnętrznie - stosować do obmywań , okładów, kąpieli, irygacji (rozcieńczyć przegotowaną wodą) i płukań.
Ze względu na dużą zawartość garbników, nie należy przeciągać wewnętrznego stosowania odwaru z samego przywrotnika przez wiele tygodni. Natomiast w mieszankach przywrotnik jest zupełnie bezpieczny nawet przy długotrwałym stosowaniu.


Czytaj więcej na http://www.styl.pl/zdrowie/porady/news- ... ign=chrome
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka


Wróć do Kosmetyka i Leczenie Naturalne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość