GRENADA


"Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział" - przysłowie hiszpańskie.
Granada leży w południowej części kraju, w regionie Andaluzja. Najsłynniejszy zabytek miasta to Alhambra, czyli czerwony zamek. Ten kompleks pałacowy pochodzący z XIII w. stanowi najwspanialszy zabytek kultury arabskiej w Europie. Alhambra pełniła jednocześnie funkcję fortecy, pałacu i miasta. Budynki wyróżniają niezwykle bogate zdobienia, liczne malowidła ścienne, kolumny, ściany wykładane kolorowymi płytkamii kamieniami,
a także wzorami ceramicznymi i odlewami gipsowymi. Najstarszą częścią Alhambry jest zamek Alcazaba, wraz z murami obronnymi i basztami. Warto też odwiedzić Pałac Nasrydów z XIV w, a w nim m.in. Dziedziniec Mirtowy, a także Dziedziniec Lwów z kunsztownie zdobioną fontanną wspartą na 12 lwach. Warto też obejrzeć dawną poczekalnię z sufitem przypominającym łódź oraz Salę Ambasadorów, Salę Dwóch Sióstr, Salę Abencerragów. W skład kompleksu Alhambry wchodzi renesansowy Pałac Karola V, symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad Arabami. Gmach, zbudowany na miejscu dawnego meczetu, kontrastuje z resztą kompleksu Alhambry. W środku znajdują się: Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologiczne. Ponadto warto zobaczyć letnią rezydencję (Generalife) oraz ogrody z pięknymi rzeźbami. Ciekawym zabytkiem Granady jest też gotycko-renesansowa katedra z XVI w. (Catedral de Santa María de la Encarnación) wraz z kaplicą królewską (Capilla Real), gdzie znajdują się groby hiszpańskich władców.

Alhambra, warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV w., arcydzieło architektury arabskiej w Hiszpanii, którą cechuje niezwykłe bogactwo dekoracji wnętrz, m.in. arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia, ściany wykładane płytkami azulejos i barwnymi stiukami z ornamentem oraz malowidła ścienne.


Widok na Alhambrę



Alcazaba - zamek, najstarsza część Alhambry, stoi wysoko na górskiej ostrodze nad rzeką Darro.

Pałac Karola V, największy obiekt w kompleksie Alhambry, uważany za najpiękniejsze dzieło renesansu poza Włochami. Zbudowany w XVI w., jako "znak zwycięstwa" chrześcijaństwa, finansowany ze specjalnie utworzonego podatku płaconego przez Arabów. Jest to monumentalna budowla z galeriami i dwukondygnacyjną kolumnadą wokół okrągłego dziedzińca wewnętrznego. Fasada zewnętrzna jest utrzymana w stylu renesansu toskańskiego. W pałacu znajdują się dwa muzea: Muzeum Archeologiczne, gdzie przechowywane są znaleziska z Alhambry; Muzeum Sztuk Pięknych oferuje przegląd malarstwa szkół związanych z Grenadą oraz gromadzi dzieła pochodzące z rozwiązanych klasztorów Grenady.



Pałac Karola V


Katedra,Santa María de la Encarnación, gotycko-renesansowa z XVI-XVIII w.; wnętrze o dług. 116 m, szer. 67 m, pięcionawowe, bogato zdobione rzeźbami, obrazami i wyposażone w dzieła sztuki.


Katedra w Granadzie widziana z Alhambry
Kaplice:
            Capilla Real, miejsce pochówku Królów Katolickich - Izabeli i Ferdynanda oraz Joanny Szalonej i Filipa Pięknego.

            Capilla Mayor, w formie kulistej świątyni z bogatym wystrojem plastycznym.

            Ołtarze: główny - renesansowy z naturalistycznymi rzeźbami i reliefami oraz św. Jakuba (miejsce kultu - Santiago de Compostela)

            Zakrystia ze skarbcem i kolekcją malarstwa flamandzkiego, m.in. Rogiera Weydena, Hansa Memlinga. Klasztor kartuzów z kościołem, z XVI-XVII w., z zakrystią w stylu churrigueryzmu z XVIII w.; zaliczany do arcydzieł architektury barokowej.

Klasztor św. Hieronima (hiszp. Monasterio de San Jerónimo), budowa rozpoczęta na polecenie Królów Katolickich w 1496[1]. Karol V wydał rozporządzenie żeby klasztor został poświęcony pamięci zmarłego wybitnego dowódcy wojsk hiszpańskich, wicekrólowi Neapolu Gonzalo Fernándezowi de Córdoba. Zwłoki księcia zostały złożone w tym klasztorze. Klasztorowi nadał ostateczny kształt Diego de Siloé, główny architekt budowy od 1528 roku.

Kościoły: San Pedro y San Pablo, Santa Ana.

Pałace: Casa del Cabildo Antiquo (dawna szkoła wyższa z czasów Maurów); pałac arcybiskupów z XVII w.

Kamienice: Corral de Carbon, Casa de los Tiros, Casa del Castri.

Albaicin, stara zabytkowa dzielnica z klimatem mauretańskiej Grenady.

Generalife (arab. Jannat al-'Arif - Ogrody Najwyższego Architekta lub Ogrody Rajskich Rozkoszy) - ogrody i pałac letni emirów Grenady z dynastii Nasrydów. Jest jednym z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich. W 1984 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponieważ Alhambra miała charakter oficjalnej rezydencji, konieczna była budowę letniego pałacu, w którym władcy mogliby znaleźć wytchnienie od codziennych obowiązków. Kompleks pałacowo-ogrody powstał za panowania Muhammada III, w latach 1302-1309 na miejscu dawnych sadów i pastwisk, na wzgórzu po północnej stronie Alhambry. Władcy muzułmańscy, wznosząc kolejne budowle kompleksu, kierowali się pragnieniem stworzenia raju na ziemi.

W skład kompleksu wchodzi Patio de la Acequia, zamknięty orientalny ogród założony wzdłuż wąskiego, długiego basenu. Ogród uważany jest za najlepiej zachowany średniowieczny ogród w Al-Andalus. Jardín de la Sultana ("Ogród Sułtanki") nazywany również Patio de los Cipreses. Inne ogrody rozciągały się wokół budowli i pierwotnie pełne były drzew owocowych i łączek, na których pasły się domowe zwierzęta.

Pierwotnie pałac Generalife był połączony z Alhambrą krytym przejściem przecinającym wąwóz, który dzieli dwa kompleksy pałacowe.

Prace ogrodowe we współczesnych ogrodach rozpoczęto w 1931 roku. Zostały one zakończone przez Francisco Prieto Moreno w 1951 roku. Alejki wyłożono tradycyjnie otoczakami układającymi się we wzory mozaikowe. Białe kamienie pochodzą z rzeki Darro, zaś czarne z rzeki Genil.